Odlúčenie a emočné prejavy dieťaťaV batoľacom období sú deti naďalej veľmi silno citovo pripútané k matke či niekoľkým ďalším najbližším ľuďom. Aj krátke nedobrovoľné odlúčenie (napríklad pri prijímaní do nemocnice) môže vyvolať prudké citové reakcie.

Keď je dieťa odlúčené od svojej najbližšej osoby na dlhší čas, mení sa spôsob, ako sa s touto preň veľmi vážnou situáciou vyrovnáva:
  • Najprv dieťa protestuje. Kričí, plače, volá „mami“ a čaká, že mamička príde ako inokedy, keď ju volá dosť dlho.
  • Potom začne byť dieťa zúfalé. Keď mamička neprichádza, začne dieťa strácať nádej a prestane kričať. Odvráti sa od okolia a skľúčené sa stiahne do seba. Odmieta kontakt s inými ľuďmi (ustupuje, odstrkuje ich), odmieta hračky... Typickým prejavom je hlava zaborená do vankúša.
  • Nakoniec sa dieťa od matky odpúta. Postupne potlačí svoje city k nej a otvorí sa starostlivosti iného dospelého, ktorý mu nahrádza materskú starostlivosť.


Keď sa však dlho neobjaví nikto, kto by sa správal matersky, bude mať dieťa sklon stratiť vzťah k ľuďom vôbec a skôr sa citovo pripútať k veciam, k stabilným objektom.

Fáza protestu, zúfalstva a odpútania môže byť u každého dieťaťa rôzne dlhá. Závisí to od jeho temperamentu a situácie. Dve rovnako vychovávané a milované deti sa nemusia správať rovnako.


Strach zo straty


Tieto reakcie dieťaťa sú prejavom jeho zdravého citového vzťahu k matke. Je chyba vykladať ich ako hystériu alebo rozmaznanosť. Dieťa sa prirodzene bojí straty toho najcennejšieho, čo má.
Ak podobná reakcia chýba, je to, naopak, skôr podozrivé. Môže to byť spôsobené tým, že dieťa je už z predchádzajúcich podobných situácií poučené, otužené, no aj emočne poškodené.Nechce spať


Keď dieťa nemôže zaspať, môže to znamenať v zásade tri veci: je málo unavené, príliš unavené, niečo ho bolí. Prvú možnosť spoznáte ľahko – očká má naširoko otvorené, hrá sa, vymýšľa, čo by vyparatilo, a tak ďalej. V takej situácii je najlepšie podvoliť sa – čítajte mu, hrajte sa s ním, skrátka, vymyslite niečo, aby ste svoju ratolesť unavili. Urýchliť to nemôžete. Druhá možnosť je horšia a nedá sa robiť nič iné, ako vydržať. Skrátka sa stáva, že dieťa príliš uťaháte, nech už je to z akéhokoľvek dôvodu. To sa prejavuje rovnako ako u vás – jednoducho nemôžete zaspať a je to nepríjemné. U detí sa táto situácia prejavuje plačom. Ani s tým veľa nezmôžete. Zhasnite, vezmite potomka do náručia a niečo mu zaspievajte, určite nakoniec zaspí. Urýchliť to nemôžete. V treťom prípade by ste mali najskôr šanovať bolesť (teda postarať sa o spálenú ručičku, boľavé bruško alebo čokoľvek iné) a potom postupujte ako v druhom prípade.


Zvedavosť


Dieťa stráca nádej vtedy, keď je od matky odlúčené nedobrovoľne, keď nie je pánom situácie (hlavne, ak je odvedené alebo odnesené cudzou osobou). Iný prípad je, keď dieťa odchádza od matky skúmať svet z vlastného rozhodnutia. Prežíva tiež silné emócie, ale tie bývajú pozitívnejšie. Dieťa je väčšinou rozradostené alebo viac-menej príjemne prekvapené z rôznych vecí, ktoré vďaka svojej vlastnej aktivite a zvedavosti objaví.


Keď sa dieťa ocitne dlhší čas bez matky


Náhradná starostlivosť (napr. opatrovateľka) musí byť hlavne trpezlivá a ak je to možné, po celý čas jediná (alebo jeden hlavný).

Nemá cenu dieťa čičíkať časovými pojmami, lebo im nerozumie (mamička príde skoro).

Dieťaťu by mala byť umožnená hra. Pri hre sa dieťa odreaguje, znovu prežije bolestnú situáciu a zapojí ju tvorivo do svojej životnej skúsenosti. Vďaka symbolickej hre môže dieťa získať užitočný pocit, že je pánom situácie (hoci v skutočnosti nie je), že ovláda skutočnosť. Keď sa s ním hrá iný dospelý, je to pomoc dvojnásobná. Dieťa môže pichať bábike injekcie, ukladať ju do postieľky, merať jej teplotu, kŕmiť ju...

Ak odlúčenie dieťaťa od rodiny trvá dlhší čas a zároveň nie je zaistená individuálna starostlivosť, môže to byť nebezpečné pre neskorší vývoj jeho osobnosti. Dieťa môže reagovať tak, že sa začne správať ako bábätko – „zabudne“ mnohé, čo vie: začne sa napríklad pocikávať alebo nebude chcieť samostatne jesť. Pri chorobe sa môže tento citovo zlý stav prejaviť aj tým, že sa bude horšie uzdravovať.


Minidrobci © 2016